Jaka będzie przyszłość samochodów hybrydowych?

Jaka będzie przyszłość samochodów hybrydowych?

W obecnych czasach prawie każdy koncern samochodowy posiada w swojej ofercie samochody hybrydowe, które nawet jeżeli ich sprzedaż jest niewielką – są koniecznością ze względów wizerunkowych firmy. Specjaliści uważają, że napęd hybrydowy to krok pomiędzy autami z silnikami spalinowymi, a samochodami, które są w pełni elektrycznie napędzane.

Samochody hybrydowe zmierzają w kierunku samochodów elektrycznych, o czym świadczy wzrost ilości samochodów typu plug-in hybrid. W przypadku takich aut akumulatory mogą być ładowane na postoju, między innymi z domowego gniazdka. Dodatkowo auto posiada niezbędną infrastrukturę hybrydową, wraz z silnikiem spalinowym, który nie musi być często używany, a pokonując krótkie dystanse między ładowaniami, można korzystać wyłącznie z silnika elektrycznego.

Takie konfiguracje posiadają niektóre najnowsze samochody, których producenci określają je nie jako samochody hybrydowe, ale jako auta o przedłużonym zasięgu. Istotne jest, że posiadają dwa źródła napędu, przez co bliżej im do samochodu hybrydowego, a nie elektrycznego. Innowacją jest stosowanie w napędach hybrydowych silnika diesla, który stanowi spalinowe źródło napędu. W przeszłości spotykane było łączenie napędu hybrydowego z silnikami benzynowymi, które znacznie różnią się ceną od nowoczesnych silników diesla. Natomiast faktem jest, iż silniki diesla to zachowana wysoka sprawność nawet przy częściowych obciążeniach, zatem zastosowanie napędu hybrydowego nie daje tak wielu korzyści co silnik benzynowy.