Od czego zależy przyszłość systemów telematycznych?

Od czego zależy przyszłość systemów telematycznych?

Z roku na rok wśród małych i dużych przedsiębiorców rośnie świadomość korzyści jakie wynikają z implementacji systemów telematycznych, które służą między innymi do wyznaczania tras dla floty samochodowej, pozyskiwania informacji o aktualnym położeniu oraz uzyskiwania o nich podstawowych danych.

Obecnie zauważalny jest podział na podstawowe oraz bardziej złożone i skomplikowane systemy do zarządzania transportem. Duże firmy wybierają zaawansowane rozwiązania, coraz częściej interesują się rozbudowanym oraz stale się rozszerzającym się wachlarzem funkcji, a zarządzający flotą w przedsiębiorstwach transportowych mają coraz większą świadomość z pozytywnych rozwiązań jakie daje telematyka. Interesuje ich optymalizacja zadań, efektywniejsze wykorzystania zasobów oraz oszczędności jakie dzięki temu powstają. Przyszłość systemów telematycznych to także stała ich rozbudowa o nowe i niezbędne funkcje, takie jak harmonogramowanie tras, lokalizowanie GPS, optymalizacja obsługi na poziomie kierowcy, czyli związane z tym sterowanie głosem i dotykiem oraz szczególnie istotnie w przypadku Polski i krajów w których prężnie rozwija i zmienia się sieć drogowa – bieżące oraz stale aktualizowane dane mapowe. Rynek telematyczny stale się rozwija, coraz więcej zasobów i dodatkowych funkcji jest dostępnych w urządzeniach mobilnych.

Coraz częściej poruszany jest temat inteligentnych samochodów, które nie tylko komunikują się z urządzeniami mobilnymi, ale również między sobą. Szacuje się, że do 2020 roku na światowych drogach będzie poruszało się ponad 150 milionów takich samochodów, co znacząco wpłynie na zmianę rynku IT dla flot transportowych.