Wyświetlacz HUD, czyli przydatny gadżet w Twoim aucie

Wyświetlacz HUD, czyli przydatny gadżet w Twoim aucie

Nowoczesne samochody są naszpikowane elektroniką, która wspomaga pracę kierowcy, dba o bezpieczeństwo i pomaga przy planowaniu trasy. Wyświetlacz Head-Up Display pokazuje najważniejsze informacje tuż przed oczami kierowcy, który nie musi odrywać wzroku od drogi.

Producenci zaadaptowali do samochodów wyświetlacze typu HUD aby wyeliminować zdarzenia drogowe spowodowane brakiem koncentracji. Rozkojarzenie u kierowców zerkających na prędkościomierz i obrotomierz powoduje pogorszenie percepcji związane z akomodacją oka do nowych warunków widzenia. Największą i niepodważalną zaletą wyświetlacza HUD jest jednoczesna możliwość obserwowania przez kierowcę dogi oraz kontrola wskazań. Informacje wyświetlane są w wielu kolorach, podawana jest prędkość, obroty oraz aktualne położenie. Dodatkowo HUD rozpoznaje znaki drogowe, ostrzeżenia o zmianie pasa ruchu oraz wskazania nawigacji. W najnowszych autach istnieje możliwość kontroli ustawienia wysokości oświetlenia, co daje możliwość ustawienia wskazań na odpowiednim poziomie. Tego typu urządzenia stale się rozwijają, co rusz pojawiają się nowe funkcje oraz zmienia się oprawa graficzna, która robi się coraz bardziej zbliżona do wyświetlaczy na desce rozdzielczej.

Producenci aut wprowadzą indywidualizację wskazań, w zależności od trybu jazdy oraz preferencji i upodobań kierowcy. Niesie to za sobą możliwość pokazanie wartości przeciążeń, którym jesteśmy poddawani w trybie sportowym, a w podczas ekologicznej jazdy będzie można zbierać pojawiające się na przedniej szybie listki na drzewach.