Co niszczy wycieraczki samochodowe i kiedy trzeba je wymienić?

Co niszczy wycieraczki samochodowe i kiedy trzeba je wymienić?

Prawidłowo działające wycieraczki, ich stan oraz jakość wpływają na bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Kiepska widoczność w trudnych warunkach może nawet doprowadzić do wypadku.

Szczególnie jesienią i zimą warto zadbać o ten pomijany przez wielu kierowców znaczący element wyposażenia samochodów. W pierwszej fazie zużycia, wycieraczki pozostawiają pojedyncze smugi, następnie jest ich coraz więcej, a w przypadku całkowicie wyeksploatowanych piór wycieraczka opuszcza całe fragmenty szyby i może pozostawiać na niej nieusuwalne rysy.

Obecnie żeby kupić nowe wycieraczki trzeba znać długość wycieraczek, rodzaj mocowanie, niekiedy niezbędna jest jeszcze znajomość krzywizny szyby oraz decyzja – czy wybrać pióra ze spoilerem lub bez, czy może pióra płaskie bez klasycznego stelaża. Najwyższa pora na wymianę wycieraczki to sytuacja, w której w polu widzenia kierowcy pojawia się jedna lub więcej smug oraz jeżeli wycieraczka przeskakuje, a pióra wydają głośne dźwięki. Najczęściej spowodowane jest to przekrzywionym albo nieprawidłowo dociskającym ramieniem lub uszkodzeniem konstrukcji pióra. Jeżeli pióro opuszcza fragmenty szyb, świadczy to o ich poważnym zużyciu albo o mechanicznym uszkodzeniu stelaża lub gumy.

Jeżeli na szybie znajduje się warstwa śniegu, na początku należy delikatnie odkleić wycieraczki od szyby, a jeżeli są przymarznięte – użyć odmrażacza do szyb żeby nie uszkodzić piór i gumek. Śnieg warto usunąć skrobaczką albo wspomóc odmrażaczem, ponieważ wycieraczka niszczy szybę szorując po zalegającym śniegu.