Zintegrowany system zarządzania flotą odpowiedzią na zróżnicowanie floty

Zintegrowany system zarządzania flotą odpowiedzią na zróżnicowanie floty

Menedżerowie zarządzającymi flotami pojazdów mają do dyspozycji i analizy coraz więcej danych. Rozwój systemów telematycznych wspierających zarządzanie pojazdami powoduje, że są oni wręcz zasypywani danymi. Jak sprawić, żeby te analiza otrzymywanych informacji była możliwa, a wdrażanie programów zwiększania efektywności i ograniczania kosztów przynosiło wymierne korzyści?

Dane telematyczne zapewniane przez producentów samochodów

W przeważającej liczbie flot samochodowych mamy do czynienia z więcej niż jedną marką pojazdów. Z badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych jasno wynika, że zaledwie 10 procent badanych flot składało się z pojazdów jednej marki. Ponad 14 procent to floty składające się z pojazdów dwóch producentów, a 25 procent z samochodów produkowanych przez trzy różne koncerny.

Takie zróżnicowanie powoduje, że dane otrzymywane przez menedżerów flot z systemów udostępnianych przez producentów są często niemożliwe do porównania. Różnice dotyczą nie tylko zakresu danych, ale również ich formatu.

Zintegrowany system zarządzania flotą

Rozwiązaniem tego problemu jest wdrożenie w firmie zintegrowanego zewnętrznego systemu zarządzania flotą. System taki nie tylko pozwala na budowanie profili zachowań kierowców, ale umożliwia również ich połączenie z danymi dotyczącymi eksploatacji pojazdów, niezależnie od ich marki. W ten sam sposób systemy zewnętrzne rozwiązują problem zróżnicowania modeli pojazdów oraz ich wieku. Dzięki ich wykorzystaniu możliwe jest definiowanie celów kosztowych i efektywnościowych, a następnie ich skuteczne monitorowanie. Menedżer zarządzający flotą może skupić się na szukaniu rozwiązań zamiast spędzać niepotrzebny czas na analizie danych.