Zdalna opieka seniora – lokalizatory personalne

Zdalna opieka seniora – lokalizatory personalne

„Strażacy i policjanci przez dwa dni przeczesywali las w gminie Rejowiec, w powiecie chełmskim, poszukując 87. letniej kobiety. Została odnaleziona wczoraj i odwieziona do szpitala w stanie skrajnego wyczerpania” – informowały lokalne media.

Ta historia zakończyła się szczęśliwie, chociaż do tragedii niewiele brakowało. Możemy sobie tylko wyobrażać cierpienie staruszki towarzyszące przetrwaniu kilkudziesięciu zimowych godzin w lesie. Podobne sytuacje zagubienia drogi do domu zdarzają się niestety częściej. Na obszarze działania mazowieckiej komendy policji poszukiwanych jest średnio 7 do 12. osób dziennie. Ich zdrowie i życie są poważnie zagrożone, a poszukiwania bardzo kosztowne i wymagające zaangażowania sił wielu służb. Problem opieki nad osobami starszymi stał się na tyle nabrzmiały, że w jego rozwiązanie włączyła się w tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Ambicją Jurka Owsiaka i wolontariuszy WOŚP jest zwrócenie uwagi Polaków na ogół problemów dotykających osoby starsze – niewystarczającej diagnostyki, trudności leczenia specjalistycznego, wykluczenia społecznego czy braku opieki.

Finder jest parterem wpierającym idee WOŚP i samą fundację już od kliku lat. Udostępniamy nasze rozwiązania i urządzenia dla zapewnienia bezpieczeństwa setek tysięcy uczestników Przystanku Woodstock. Tegoroczna inicjatywa zwrócenia uwagi na problemy seniorów jest nam bardzo bliska. Dysponujemy już rozwiązaniem na bazie technologii GPS/GSM służącym do pełnienia zdalnego nadzoru nad osobami wymagającymi opieki. Mogą to być osoby starsze, chore lub dzieci. Przeprowadzony przez nas program pilotażowy – opieka nad chorymi na chorobę Alzheimera – zyskał bardzo dobre opinie użytkowników i pozwolił nam zebrać wiele doświadczeń. Zaniki pamięci u osób starszych powodują wykluczenie ich z normalnego funkcjonowania – najczęściej, dla zapewnienia bezpieczeństwa, swoboda ich poruszania jest nadmiernie ograniczana. W początkowych fazach zaburzeń pamięci, jej zaniki pojawiają się jedynie co jakiś czas, przez większość czasu osoba z taką przypadłością może funkcjonować w sposób niemal normalny, a zagrożeniem są jedynie momenty utraty pamięci.

Problem tego typu można rozwiązać przy użyciu lokalizatorów personalnych i systemu Finder Online. Nadzór pełniony jest bezpośrednio przez opiekuna osoby chorej. Osoba wymagająca opieki ma zawsze ze sobą lokalizator personalny (np. przyczepiony do kluczy) a jej opiekun może w dowolnym momencie sprawdzić przez Internet miejsce jej pobytu i w razie potrzeby bez trudu odnaleźć i zabrać do domu. Lokalizatory osobiste mają różną postać. Mogą jedynie raportować pozycję użytkownika do systemu (np. przypominają zegarek) lub łączą podstawowe funkcje telefonu komórkowego i odbiornika GPS. Umożliwiają nawiązywanie i odbieranie połączeń telefonicznych oraz precyzyjne ustalenie pozycji obiektu i jej odwzorowanie na mapie cyfrowej. Ponadto – co najważniejsze – pełnią funkcję niezawodnego urządzenia alarmowego kierującego sygnał wezwania pomocy z podaniem dokładnej pozycji gdzie pomoc ma być skierowana. Są szczególnie przydatne w sytuacjach niecodziennych, w miejscach odludnych, z dala od „cywilizacji”, gdzie największym zagrożeniem jest brak kontaktu ze służbami ratunkowymi i trudne do określenia położenie osoby potrzebującej pomocy. Miejsca pobytu osoby używającej lokalizatorów można, oczywiście korzystając z indywidualnych kodów dostępu, obserwować przez Internet na mapie cyfrowej. Urządzenia, mimo zaawansowania technicznego, są bardzo proste w obsłudze.

Zdajemy sobie sprawę, że istnienie przydatnego i funkcjonalnego rozwiązania nie załatwia jeszcze całej sprawy. Pozostają kwestie finansowe. Tylko część osób starszych lub chorych ma własne zasoby lub opiekunów skłonnych finansować taki system udostępniany komercyjnie. Pozostałe mogłyby być nim objęte w ramach opieki publicznej. Władzom należy pozostawić ocenę, co byłoby bardziej opłacalne – niekończące się wydatki na poszukiwania zaginionych czy wsparcie ich opieki systemowo, z wykorzystaniem technologii GPS.

2 komentarze

  • Krystyna

    Witam.
    Ja pracuję od lat jako opiekunka osób starszych w Niemczech i to powszednia praktyka, że taki sprzęt starsze osoby mają. To są takie jedno guzikowe telefony, które pozwalają od razu zaalarmować o tym że coś się dzieje. Zawsze jak jestem u jakieś nowej rodziny to proszę by coś takiego zorganizowali i zazwyczaj nie ma problemu. Wtedy nawet kiedy śpię obok, to takim telefonem ów senior może mnie wezwać.

  • antropos

    Bardzo dobre rozwiązanie. Taki system może uratować życie nie jednej osoby.