Wyśpij się przed podróżą!

Wyśpij się przed podróżą!

Po 18. godzinach bez snu kierowca reaguje w sposób podobny jak gdyby miał 0,5 promila alkoholu we krwi. Po dobie bez snu dochodzimy do promila!

Okres świąteczny to czas, w którym media informują o łapanych nagminnie pijanych kierowcach i powodowanych przez nich wypadkach.  Ale nie tylko jazda po alkoholu może być groźna – dziecko w aucie dekoncentruje kierowcę 12 razy bardziej niż rozmowa przez komórkę. Częstą przyczyna wypadków jest też niewyspanie. I nie chodzi wcale o typowe zaśnięcie za kierownicą. Niewiele mniej niebezpieczne jest poczucie senności. Obniża spostrzegawczość kierowcy, rozprasza uwagę, spowalnia czas reakcji i zmniejsza zdolność do podejmowania dobrych decyzji.

Jak szacuje amerykańskie Centrum Prewencji i Kontroli Chorób, w USA każdego roku senni kierowcy powodują 5-6 tys. wypadków zakończonych czyjąś śmiercią. To, że ktoś przysypia, prowadząc, wcale nie jest takie rzadkie. Badania wskazały, że 4,2 proc. kierowców przyznało się, że przynajmniej raz przysnęło podczas jazdy samochodem w okresie ostatnich trzydziestu dni. Inne badania wskazują, że spośród wszystkich dorosłych amerykańskich kierowców ponad połowa przynajmniej raz podczas minionego roku prowadziła pomimo poczucia silnej senności.

Najczęściej problemy takie zgłaszały osoby, które sypiały na dobę sześć godzin lub mniej, a także ludzie, którzy podczas snu chrapią. Sprawia to, że jakość snu jest gorsza. Inne narażone na przysypianie grupy to: kierowcy zawodowi pokonujący bardzo długie trasy, osoby pracujące na nocną zmianę, ludzie cierpiący na zaburzenia snu, np. bezdech senny, kierowcy prowadzący po zażyciu środków uspokajających, młodzi kierowcy – szczególnie mężczyźni przed 26. rokiem życia.

Jakie mogą być sygnały, że ewidentnie jesteśmy zbyt senni, by bezpiecznie prowadzić samochód? Eksperci z CDC przede wszystkim wymieniają częste ziewanie i mruganie powiekami, trudności z przypomnieniem sobie kilku ostatnich przejechanych kilometrów, minięcie właściwego zakrętu czy np. zjazdu z autostrady, przekraczanie, z prawa bądź lewa, linii na drodze itp.

Takich sygnałów nie można bagatelizować, to ważne wskazówki dotyczące naszego bezpieczeństwa na drodze.