Woodstock! Działo się wiele, ale bezpiecznie.

Woodstock! Działo się wiele, ale bezpiecznie.

Pod względem zapewnienia bezpieczeństwa Przystanek Woodstock może stanowić wzór organizacji kilkusettysięcznej imprezy masowej. Służby, których zadaniem jest czuwanie nad bezpieczeństwem uczestników są doskonale skoordynowane, a dyspozycje ewentualnych działań ratunkowych i prewencyjnych pochodzą ze wspólnego centrum zarządzania Pokojowego Patrolu, pogotowia, straży i policji.

Pokojowy Patrol to grupa wolontariuszy, która czuwa nad bezpiecznym przebiegiem Przystanku – udziela pomocy, informuje i pomaga. Ma do wypełnienia bardzo trudne zadanie. Pracuje w otoczeniu wielotysięcznego tłumu i przemieszcza się na ogromnym obszarze pozbawionym jednoznacznych punktów orientacyjnych. Porozumiewania między sobą nie ułatwiają wolontariuszom decybele płynące ze sceny.

 

Autorem zdjęcia jest Łukasz Widziszowski

 

Tegoroczna edycja „Przystanku Woodstock”, podobnie jak poprzednie, była bardzo bezpieczna, a festiwal utwierdził zasłużone miano „najbezpieczniejszej imprezy masowej”. Wśród ponad 450 tys. uczestników, przez wszystkie dni spotkania nie wydarzyło się nic, co mogło poważnie wpłynąć na bezpieczeństwo zgromadzonych osób.

 

Autorem zdjęcia jest Łukasz Widziszowski

 

Nad bezpieczeństwem czuwała cała armia funkcjonariuszy i ochotników: 1881 osób z Policji, Straży Pożarnej, Inspekcji Sanitarnej, Straży Ochrony Kolei, Aeroklubu Ziemi Lubuskiej i Regionalnego Centrum Krwiodawstwa oraz prawie 1300 wolontariuszy z Pokojowego Patrolu WOŚP. Według oficjalnych danych przedstawionych przez Lubuski Urząd Wojewódzki, podczas festiwalu zgłoszono tylko 135 przypadków naruszenia prawa. Wśród nich było 50 drobnych kradzieży, 1. włamanie do samochodu, 2 przypadki uszkodzenia mienia (pomalowane auta), 59 przypadków posiadania drobnych ilości narkotyków. Zatrzymano 1. dilera narkotykowego i 9. nietrzeźwych kierujących ( w tym 6. rowerzystów). Straż Pożarna 28 razy udzielała pomocy medycznej i 1030 razy interweniowała w związku z użyciem otwartego ognia.

 

 

Dzięki bezkompromisowej dbałości o bezpieczeństwo uczestników w Przystanku Woodstock coraz częściej uczestniczą rodzice z dziećmi. Z myślą o nich w program festiwalu wpleciono zajęcia dla najmłodszych i po raz pierwszy rodzinom udostępniono  strzeżony Family Toi Camp. Były tam huśtawki, basen ogrodowy, przewijaki. W tym roku skorzystało z tego blisko 250 rodzin.

 

 

Perfekcyjna koordynacja sił odpowiedzialnych za bezpieczeństwo była w dużym stopniu możliwa dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii lokalizacyjnej i systemu do zarządzania mobilnymi zespołami. System taki, wraz z niezbędnym sprzętem i obsługą, już po raz czwarty udostępniła organizatorom nasza firma – Finder S.A. Sekcje Pokojowego Patrolu oraz kluczowe zespoły i pojazdy innych służb zostały wyposażone w lokalizatory Findera. W centrum zarządzania, na dużych ekranach, odwzorowany był plan terenu całej imprezy z widocznymi punktami rozmieszczenia istotnych elementów składowych całego systemu bezpieczeństwa – grup Pokojowego Patrolu, zespołów medycznych, ratunkowych i prewencji. Platforma lokalizacyjna Finder Online zapewniała dokładny przegląd zasobów „antykryzysowych” w centrum zarządzania, ułatwiała komunikację i podejmowanie szybkich, skutecznych interwencji.

 

Ekipa Finder oraz załoga Centrum Dowodzenia

 

Kolejny raz przekonaliśmy się o sile idei WOŚP i prawdziwości popularnego wśród „woodstockowiczów” powiedzenia, że na „na Woodstock się nie przyjeżdża – na Woodstock się wraca!”