Tour de Pologne – dane na żywo dzięki GPS

Tour de Pologne – dane na żywo dzięki GPS

Startuje 70. wyścig Tour de Pologne – największa i najbardziej prestiżowa impreza kolarska rozgrywana w Polsce i jednocześnie wydarzenie medialne skupiające miliony widzów przed telewizorami. Finder S.A. już po raz trzeci wspiera TVP w realizacji transmisji telewizyjnej z tej imprezy. Technologia lokalizacyjna firmy Finder wykorzystywana przez realizatorów TVP pozwala na bieżąco informować widzów o pokonanym dystansie kolarzy.

Co roku miliony kibiców ogląda zmagania zawodników przed ekranami telewizorów. Transmisja telewizyjna wyścigu kolarskiego ma swoją specyfikę. Aby w możliwie precyzyjny sposób oddać aktualny przebieg zawodów TVP korzysta z nowoczesnej technologii GPS dostarczanej przez firmę Finder.

Na każdym etapie wyścigu Tour de Pologne wraz z zawodnikami jadą motocykle TVP, które są wyposażone nie tylko w kamery telewizyjne, ale również w urządzenia Finder. Są to specjalne lokalizatory GPS, które wykorzystując technologie GSM przesyłają aktualną pozycję danego motocykla. Dzięki temu realizator, oprócz czasów, zna dokładne położenie peletonu czy ucieczki. Pomaga to lepiej odwzorować przebieg trasy i uatrakcyjnić przekaz telewizyjny.

Na potrzeby Telewizji Polskiej, firma Finder przygotowała nie tylko specjalne urządzenia, ale również dedykowany moduł aplikacji Finder Online. Moduł ten jest przeznaczony do zliczania dystansu pozostałego do mety oraz przekazywania istotnych danych lokalizacyjnych. Dzięki temu, telewidz jest na bieżąco informowany, jaki pozostał dystans do mety, a cały przebieg wyścigu może być dokładnie zwizualizowany na pokazywanej w telewizji mapie.

Na co dzień system Finder Online służy celom komercyjnym – optymalnemu zarządzaniu mobilnymi zasobami firm – flotami pojazdów i pracownikami w terenie. Wachlarz zastosowań technologii lokalizacyjnych jest jednak dużo szerszy. Finder Online był elementem programu bezpieczeństwa windsuferów i kitesurferów w Zatoce Puckiej. Od 4 lat służy również wspieraniu bezpieczeństwa na Przystanku Woodstock – największym festiwalu muzycznym w Polsce – gdzie dzięki monitoringowi służb ratowniczych umożliwia szybkie reagowanie na wszystkie sytuacje krytyczne zbierając i udostępniając wszelkie informacje w centrum dowodzenia.