Tesla już tylko za General Motors

Tesla już tylko za General Motors

Stało się to co jeszcze niedawno wydawało się niemożliwe! Tesla jest już drugim największym koncernem motoryzacyjnym w Stanach Zjednoczonych. Na razie na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych.

Kapitalizacja rynkowa koncernu Elona Muska to ponad 49 miliardów dolarów. W pokonanym polu pozostał Ford, które wartość to „zaledwie” 44,6 miliarda. Analiza trendów pozwala z duża dozą pewności stwierdzić, ze już niebawem Tesla zdetronizuje General Motors. Różnica w wartości obu firm to jedynie 1,3 miliarda dolarów.

Wyniki sprzedażowe Tesli

Oczywiście powyższe rankingi odnoszą się wyłącznie do wartości rynkowej. Tesla produkuje wielokrotnie mniej samochodów niż jej konkurenci i ta sytuacja na pewno szybko się nie zmieni. W pierwszym kwartale 2017 roku sprzedaż Tesli to tylko 25 tysięcy pojazdów. Dla porównania w tym samym okresie Ford sprzedaż dużo ponad 600 tysięcy samochodów. Co więcej w całym 2018 roku Tesla planuje sprzedaż niewiele ponad 500 tysięcy elektrycznych aut.

Podobnie różnice widać w wynikach finansowych prezentowanych przez trzy największe koncerny motoryzacyjne. General Motors i Ford prezentują wykazują zyski. Natomiast firma z Palo Alto od początku działalności przynosi straty, a pierwsze zyski mogą się pojawić dopiero po rozpoczęciu sprzedaży modelu 3. Tesla podała ostatnio, że portfel zamówień „budżetowego” modelu przekroczył 370 tysięcy.

Jednak notowania rynkowe pokazują, że inwestorzy wierzą w proponowaną przez koncern Elona Muska przyszłość motoryzacji. Przyszłość opartą na alternatywnych źródłach energii i najnowocześniejszych rozwiązaniach telematycznych. Inwestorzy wierzą także w rewolucję jaką mogą przynieść samochody autonomiczne.