Telematyka w Formule 1

Telematyka w Formule 1

Dobiegł, a w zasadzie dojechał do końca, pasjonujący sezon wyścigów Mistrzostw Świata Formuły 1. Kibiców cieszyła wyrównana walka, nieoczekiwane zmiany akcji i brak wyraźnej dominacji któregoś z kierowców. O końcowym zwycięstwie Vettela w Red Bullu nad Alonso w Ferrari zdecydował dopiero ostatni z serii wyścigów, Grand Prix Brazylii.
Martwił nas oczywiście brak Roberta Kubicy w stawce F1. Sezon ten był interesujący nie tylko ze względu na emocje sportowe. Bardzo często w jego trakcie była mowa o „telematyce”. Ilekroć komentatorzy mieli wątpliwości, czy prędkość w strefie ograniczenia nie była zbyt duża lub co do innych parametrów bolidu, padało stwierdzenie -„telematyka rozstrzygnie”.Fot. LAT Photographic, Autoweek.com


Jesteśmy pewni, że „telematyka” rzeczywiście takie wątpliwe kwestie rozstrzygała, ale brakowało nam trochę wyjaśnienia jakie dokładnie zadania przed tą telematyką w F1 postawiono. Wiemy, że systemy telematyczne służą zarządzaniu informacją – jej pozyskiwania, dystrybucji wraz z transmisją, przetwarzania i wykorzystania w procesach decyzyjnych. Obserwując zawody F1 domyślamy się, że bolidy są tak „napakowane” elementami systemów telematycznych jak żadne inne urządzenia. Niby skąd na ekranie TV widzimy prędkości, przyspieszenia, momenty włączenia systemów KERS czy DRS? Skąd teamy techniczne zdalnie czerpią informacje o zużyciu opon, funkcjonowaniu najdrobniejszych elementów silnika, skrzyni biegów czy zawieszenia?

Odpowiedź jest jedna – telematyka!

Jak wiemy ma ona bardzo ważną rolę do spełnienia w mniej spektakularnych, ale bardziej istotnych dla codziennego życia, dziedzinach niż F1. To sfera biznesu, gdzie poszukiwane są sposoby na ograniczenie kosztów i wzrost efektywności transportu oraz bezpieczeństwo na drogach. Zbyt często obserwujemy jak flotowi rajdowcy urządzają sobie wyścigi nie zważając na ich konsekwencje.  W obu tych kwestiach telematyka, a ściślej monitoring i precyzyjne zarządzanie w oparciu o technologie lokalizacyjne, są najlepszym sposobem szybkiej poprawy sytuacji.