Świecimy przykładem – lokalizacja pojazdów by Finder

Świecimy przykładem – lokalizacja pojazdów by Finder

 

Na rynku pojawiła się ciekawa publikacja dotycząca rynku flotowego – 120. stronnicowy Przewodnik Fleet Managera. Powstał w oparciu o przykłady z pracy kilkunastu doświadczonych zarządców flot i jest doskonałym kompendium wiedzy dla każdego menedżera floty.

Partnerem rozdziału dotyczącego nowoczesnych systemów do zarządzania został Finder, a o zaletach kierowania flotą przy pomocy platformy lokalizacyjnej wypowiadali się klienci firmy. Ten wydatek się opłaca – stwierdza w Przewodniku Paweł Dziwosz, dyrektor operacyjny w firmie Vaco. Usługi świadczone przez firmę Finder kosztują nas rocznie ok. 70 tys. złotych. To koszt obsługi w systemie nawigacji 80 pojazdów, wymiany niektórych urządzeń i wszelkich innych czynności związanych z administrowaniem usługi. To jednak niewielki wydatek w porównaniu z poczynionymi oszczędnościami związanymi z wprowadzeniem usługi – dodaje. Odkąd samochody Vaco zostały objęte są monitoringiem, ich średnie przebiegi są niższe o około 20%. Dało się to zauważyć już w drugim, trzecim miesiącu od wprowadzenia usług monitoringu. To oznacza w skali całej firmy zmniejszenie przebiegów wszystkich samochodów o wiele tysięcy kilometrów. Ma to oczywiście olbrzymie przełożenie na obniżenie kosztów paliwowych, co w czasie wysokich cen paliw ma szczególnie duże znaczenie. Nasi kierowcy odkąd są monitorowani, zmienili także styl jazdy, a średnie spalanie w samochodach objętych lokalizacją spadło w związku z tym średnio o 10%.

Dobrym przykładem umiejętnego wykorzystania systemu lokalizacyjnego jest też znany producent narzędzi – firma Coval. „Dzięki systemowi firmy Finder jeden pracownik zajmujący się zza biurka logistyką jest w stanie w zadowalający sposób organizować pracę wszystkich kierowców aut służbowych. Najdoskonalszy nawet logistyk bez wsparcia monitoringu satelitarnego mógłby co najwyżej przygotować statyczny plan przejazdu samochodów. Działalność w całym kraju ponad stu – jak to ma miejsce w przypadku w firmy Coval – handlowców i dostawców towaru każdego dnia przynosi jednak liczne niespodzianki. Samochód może się zepsuć, kontrahent może odwołać odbiór towaru, klienci czasami odwołują spotkania. Dzięki bieżącej lokalizacji wszystkich samochodów, logistycy firmy Coval mogą w takich sytuacjach uaktualnić zaplanowane trasy przejazdu.”

Jak widać z przytoczonych przykładów, w „Przewodniku” zawarto wiele bardzo przydatnych zarządcom flot informacji. Co ważne, autorom udało się skłonić rozmówców do podzielenia się z czytelnikami konkretami, przytaczane są liczby i rekomendacje dla przydatnych rozwiązań, z których warto korzystać.