Raport: ryzykowna jazda kierowców w godzinach pracy, czyli samochód służbowy nie zawsze bezpieczny

Raport: ryzykowna jazda kierowców w godzinach pracy, czyli samochód służbowy nie zawsze bezpieczny

Ludzie, którzy prowadzą samochód w czasie wypełniania swoich obowiązków służbowych, dużo częściej podejmują ryzyko za kierownicą, tym samym narażając swoje życie. Aby temu zapobiec dużo zależy od samych pracodawców.

Pisanie sms-ów w czasie jazdy, nadmierne przyspieszanie, brawurowa jazda to codzienne grzechy kierowców samochodów służbowych. 76 proc. kierowców przekracza dozwoloną prędkość na terenie zabudowanym – tak wynika z raportu opublikowanego przez Brake, organizację pozarządową zajmującą się bezpieczeństwem drogowym, oraz firmę ubezpieczeniową Direct Line.
Prawie jedna trzecia wszystkich przejazdów na brytyjskich drogach to przejazdy służbowe. Kierowcy prowadzący samochód w czasie swojej pracy są o 26 proc. bardziej narażeni na wypadek niż ludzie jadący w swoim czasie wolnym. W Wielkiej Brytanii tygodniowo ginie 10 osób, a 100 zostaje rannych w wypadkach spowodowanych przez kierowców prowadzących samochód w czasie wypełniania swoich obowiązków służbowych.

Autorzy raportu podkreślają, że złe nawyki kierowców mogą zmienić sami pracodawcy. „Aby to zrobić, należy wdrożyć politykę bezpiecznej jazdy, która obejmuje: szkolenie i edukowanie kierowców, aby zawsze na pierwszym miejscu stawiali bezpieczeństwo i nie podejmowali ryzyka; staranne planowanie podróży; monitorowanie kierowców, spowodowanych przez nich wypadków i niebezpiecznych zdarzeń na drodze po to, aby starać się rozwiązać konkretne problemy; wprowadzenia zakazu używania telefonów komórkowych czy jedzenia w czasie jazdy; dokładne pilnowanie, czy kierowcy są w dobrym stanie zdrowia, aby móc prowadzić samochód” – czytamy w raporcie.

Nowoczesne technologie lokalizacyjne, dostępne także w produktach Findera, ułatwiają pracodawcom automatyczne wdrożenie takich dobrych praktyk. Wprowadzenie w firmach polityki bezpiecznej jazdy to także duże oszczędności, m.in. na ubezpieczeniu i naprawach samochodów.

Źródło: http://www.brake.org.uk/latest-news/at-work-drivers-taking-deadly-risks-on-roads.htm