Parkuj z głową, czyli parkingowy savoir-vivre

Parkuj z głową, czyli parkingowy savoir-vivre

Nieprawidłowo zaparkowane samochody to zmora każdego osiedla, centrum handlowego i parkingu pod firmą. Parkowanie, jak się okazuje, stanowi bardzo stresujący element życia większości kierowców i potrafi dostarczyć wielu frustracji. Znalezienie odpowiedniego miejsca parkingowego to często wyzwanie, a dyskusyjne zachowanie wielu parkujących sprawia, że warto czasem przypominać o parkingowym savoir vivre.

Praktycznie codziennie znajdujemy się w sytuacji, kiedy nie możemy znaleźć odpowiedniego miejsca, bądź ktoś nas zastawi i problem z wyjazdem gotowy. Kulturalne i sprawne korzystanie z dróg to również kultura parkowania! Wystarczy stosować się do kilku zasad, dzięki którym parkowanie stanie się normalną czynnością a nie miejską walką o przetrwanie.

Podstawowym i najważniejszym aspektem jest używanie kierunkowskazu. Gwałtowne zjeżdżanie z jezdni bez zasygnalizowania manewru może spowodować kolizję, bo kierowcy samochodów jadących z tyłu mogą nie przewidzieć poczynań auta przed nimi.
Zajmowanie miejsc dla inwalidów nigdy nie było w dobrym tonie, kampania reklamowa „czy chcesz być na naszym miejscu?” nie podziałała tak, jak duży mandat za zajęcie takiego miejsca (800zł!). Parkując, powinno się zwrócić szczególną uwagę na to czy nasze auto zajęło jedno miejsce i stoi po środku obu krawędzi bocznych. Otwieranie drzwi tak, żeby nie uszkodzić i nie zarysować samochodu stojącego obok też jest mile widziane.

Kultura parkowania wymaga od nas również bacznego obserwowania otoczenia, trzeba starać się nie tarasować chodników, przejść dla pieszych i ścieżek rowerowych. Parkowanie na trawniku również całkowicie odpada.

W miastach jest coraz więcej aut, natomiast miejsc parkingowych niestety nie przybywa. Prowadzi to do sytuacji konfliktowych, a brak miejsc powoduje nieprzemyślane decyzje i łamanie wszelkich zasad savoir-vivre.