Odśnieżanie – lepiej i taniej

Odśnieżanie – lepiej i taniej

źródło: http://www.wykop.pl/ramka/1376731/droga-laczaca-warnik-z-ladenthin-w-niemczech/Zima w pełni. I to nie tylko z nazwy – śnieg sypie na całego, drogi białe albo w „błocie pośniegowym”. Na odcinki z czystą nawierzchnią też można trafić, ale łatwo nie jest. Jeśli aura się utrzyma, zapewne wkrótce usłyszymy o „wykorzystaniu budżetów przeznaczonych na odśnieżanie”, o „zasadzie, według której odśnieżanie rusza dopiero gdy śnieg przestaje padać” i inne tłumaczenia dlaczego coś, co powinno być zrobione – zrobione nie jest.

Skupmy się na sprawach budżetowych – w końcu chodzi o wydawanie naszych pieniędzy, na odśnieżanie dróg, po których mamy jeździć, a nie stać. Wiadomo, że nie da się precyzyjnie zaplanować wydatków uzależnionych od pogody. Są jednak sposoby na precyzyjne wydawanie pieniędzy, wyłącznie za rzeczywiście wykonane usługi. Można zapobiec opłacanym przez podatników przejazdom pługosolarek, które niczego nie rozsypują lub przemieszczają się po drogach z podniesionym pługiem. Można też uniknąć wykorzystania jako sprzętu drogowego pojazdów, które nadają się wyłącznie do odśnieżania dróżek osiedlowych (np. ciągników rolniczych wlokących za sobą lemiesz do odśnieżania). Aby wiedzieć, za co należy zapłacić i jak wycenić prace wykonane w terenie, najlepiej zaufać systemom lokalizacyjnym opartym na technologiach GPS i GSM. Moduły GPS zamontowane w pojazdach bezbłędnie raportują do systemu wszystkie niezbędne do weryfikacji wykonania zadania parametry – moment rozpoczęcia i zakończenia pracy, pokonaną trasę i dystans, prędkość na trasie, włączenie lub wyłącznie sterowników odpowiedzialnych za użycie specjalistycznego oprzyrządowania pojazdu (np. opuszczenie pługa lub włączenie rozrzutnika soli). Dane trafiające do systemu są w nim porządkowane w precyzyjne raporty, które są realną podstawą rozliczeń, oceny realizacji założeń i bazą do planowania na przyszłość. Warto dodać, że weryfikacja usług nie jest tylko jednostronna i przydatna wyłącznie zleceniodawcy usługi. W sytuacji, w której efekt pracy firmy odśnieżającej może być już w krótkim czasie niewidoczny (śnieg zasypie odśnieżoną drogę) wykonawca, dysponując danymi z GPS, ma bezdyskusyjny dowód wypełnienia określonego zadania. Poza tym firmy realizujące takie zlecenia, decydując się na monitoring GPS swojej floty, uzyskują cały pakiet wynikających z tego korzyści – oszczędność zużycia paliwa, wzrost efektywności, eliminację nieetycznych zachowań pracowników, ułatwione rozliczanie kosztów i wykonanych zadań itp.

Jak widać, w interesie wszystkich zainteresowanych zimowym utrzymaniem dróg stron – podatników, kierowców, zleceniodawców i firm odśnieżających – jest korzystanie z nowoczesnych, systemowych rozwiązań lokalizacyjnych.