Nowości w mobilności

Nowości w mobilności

 

Nowoczesne rozwiązania, które są fundamentem platformy Finder Online, pozwoliły stworzyć bardzo wydajny moduł mobilny – Finder Mobile. Jest on przeznaczony do zdalnego, operacyjnego zarządzania flotą przy pomocy małych urządzeń przenośnych – smartfonów i tabletów. Stają się one wydajnym, podręcznym centrum zarządzania i analizy danych dotyczących zarządzanych pojazdów (lub osób), ich bezpieczeństwa i działania, czasu realizacji dostaw lub wizyt handlowych. Zapewniają stały dostęp do informacji aktualnych i historycznych.

Rozwiązanie mobilne firmy Findera dobrze wpisało się w perspektywiczny trend już na początkowym etapie „eksplozji mobilności”. Kilka faktów z ostatniego okresu pokazuje nam, jak szybko wspomniana „mobilność” zyskuje na znaczeniu i funkcjonalności.

Poza Plusem i Cyfrowym Polsatem, inni operatorzy GSM w Polsce – Play i T-Mobile – uzyskali w przetargach częstotliwości umożliwiające im szybką transmisję danych 4G (LTE). Plus, który jest już o krok dalej, rozpoczyna sprzedaż smartfonów z LTE, w których istotnym udogodnieniem, oprócz szybkiej transmisji, będzie dostęp do mobilnego Internetu, który nie zostanie przerwany podczas połączenia telefonicznego.

Powszechnie wiadomo, że w technologiach lokalizacyjnych szybki i niezawodny transfer ma ogromne znaczenie dla satysfakcji użytkownika. Podobnie jak sprawność modułu GPS i wydajność baterii utrzymującej urządzenie „przy życiu”. Z problemem przyspieszonego wyładowania baterii w smatrfonach z GPS postanowił zmierzyć się Microsoft. Szybsze rozładowywanie się akumulatorów spowodowane jest tym, że odbiornik GPS musi nieustannie utrzymywać kontakt z satelitą, która przesyła dane na temat jego położenia. Dane te (całkiem sporo) są następnie przetwarzane przez procesor, w efekcie czego otrzymujemy informację o naszej lokalizacji. Pozycja często się jednak zmienia, więc takich cykli otrzymywania danych, przetwarzania i podawania ich wyników jest mnóstwo. Najwięcej energii z baterii pobiera procesor dokonujący przeliczeń. Sposobem Microsoftu na ograniczenie jego roli, a w rezultacie zmniejszenia poboru energii z baterii jest przekazanie przetwarzania danych do chmury. System nazywa się CO-GPS (Cloud Offloaded GPS), czyli odciążony przez chmurę. Dane z satelity są przesyłane do chmury, gdzie następuje obliczeniowa część procesu, a na urządzenie wraca jedynie wynik obliczeń z naszym położeniem. Przy takim systemie, rola urządzenia ogranicza się w zasadzie do pośredniczenia w wymianie informacji pomiędzy satelitą, chmurą i użytkownikiem. Taki sposób podawania pozycji w pierwszej kolejności ma trafić do klasycznych odbiorników GPS, a w następnej kolejności do smartfonów.