Monitoring pojazdów a grywalizacja

Monitoring pojazdów a grywalizacja

Eksperci są zgodni, że jednym z największych wyzwań stojących przed zarządzającymi flotami w 2017 roku będzie dalsze podnoszenie poziomu bezpieczeństwa. Oczywiście monitoring pojazdów flotowych może mieć ogromne znaczenie w osiągnięciu założonych celów.

Nie tylko „Wielki Brat”

Powszechnie uważa się, że już sama świadomość, że pojazd jest monitorowany w ogromnym stopniu wpływa na zachowania kierowcy, w tym także na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. Jednak możliwe jest także wdrożenie programów, które będą umożliwiały szybsze osiągniecie oczekiwanego poziomu bezpieczeństwa. Jedną z technik jaką można wykorzystać jest grywalizacja.

Gry w służbie bezpieczeństwa

Co to takiego? Jest to metoda szkolenia lub zwiększania zaangażowania pracowników przy wykorzystaniu mechanizmów znanych z gier komputerowych. W czasach gdy rośnie popularność gier komputerowych metoda ta jest coraz częściej stosowana i przynosi bardzo dobre efekty.

W jaki sposób wykorzystać ją w celu zwiększenia świadomości bezpiecznej jazdy wśród kierowców? Dysponując danymi z monitoringu pojazdów jesteśmy w stanie określić pożądany model zachowań na drodze. Następnym krokiem jest przygotowanie „gry”, w której oczekiwane zachowania będą punktowane, a najlepsi „gracze” będą odpowiednio nagradzani za osiągane wyniki. Punktacja może uwzględniać nie tylko przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, ale również na przykład poruszanie się po optymalnych trasach.

Dzięki systemowi monitoringu punktacja i rankingi mogą być dostępne dla uczestników „gry” w czasie rzeczywistym, a przyznawanie punktów nie będzie zbytnim obciążeniem czasowym.