Masz klimatyzację w aucie? Poznaj najczęstsze przyczyny awarii

Masz klimatyzację w aucie? Poznaj najczęstsze przyczyny awarii

Klimatyzacja to jedno z elementów wyposażenia samochodu, bez którego kierowcy, a zwłaszcza podróżujący służbowo, nie wyobrażają sobie codziennego funkcjonowania. Pomimo tak ogromnego przywiązania okazuje się, że większość z nas nieumiejętnie obsługuje system kontroli temperatury, narażając zarówno siebie, jak i pojazd na liczne nieprzyjemności. Prezentujemy zatem listę najczęściej popełnianych przez kierowców błędów, z którymi warto się zapoznać przed kolejnym uruchomieniem klimatyzacji samochodowej – również w Twoim aucie służbowym.

  1. Korzystanie z klimatyzacji tylko w upalne dni – jest to błąd, który poważnie może wpłynąć na pracę sprężarki. Otóż systematyczne uruchamianie klimatyzacji samochodowej zapewnia jej jednoczesne smarowanie i konserwację, dlatego właśnie warto pokusić się o jej regularnie użytkowanie również wiosną, jesienią i zimą, kiedy to nawiew okaże się niezbędny do osuszania kabiny pojazdu.
  2. Schładzanie auta z otwartymi oknami – ta pomyłka, nie dość, że nie pomaga w szybszym obniżeniu temperatury w samochodzie, dodatkowo naraża kierowców na ponoszenie większych kosztów w związku z podwyższonym spalaniem. Chcąc skutecznie schłodzić auto, należy początkowo przewietrzyć wnętrze, otwierając wszystkie drzwi. Następnie warto rozpocząć jazdę z otwartymi oknami, a dopiero po przebyciu kilkudziesięciu metrów korzystne będzie włączenie klimatyzacji.
  3. Działanie klimatyzatora na maksymalnych obrotach – ten poważny błąd może spowodować znaczne zniszczenie sprężarki, która zwyczajnie nie wytrzyma pracy na ciągłych, najwyższych obrotach. Warto zatem ustawiać system w taki sposób, aby odczuwać chłodny, kojący nawiew, daleki drastycznym lodowatym podmuchom.
  4. Bagatelizowanie przeglądów klimatyzacji – klimatyzację należy odpowiednio i regularnie serwisować, to reguła niepodlegająca dyskusji. Unikanie przeglądów nie tylko naraża układ na znaczne uszkodzenia, ale także jest niebezpieczne dla zdrowia kierowców i pasażerów. Jak stwierdzili mikrobiolodzy z Uniwersytetu of Nottingham w Wielkiej Brytanii, ilość bakterii w autach waha się pomiędzy 283 a 700 mikroorganizmów na centymetr kwadratowy. Dla porównania, w toaletach publicznych notuje się ok. 500 bakterii na centymetr kwadratowy, co jest zdecydowanie najodpowiedniejszym komentarzem w tym przypadku.

Prezentowane w artykule błędy wydają się być dość oczywiste, faktyczne obsługiwanie klimatyzacji przez kierowców jednak owej oczywistości zaprzecza. Może zatem warto na stałe wzbogacić program szkoleń przyszłych pracowników flotowych o instrukcję poprawnego użytkowania klimatyzacji …