Rysie i misie z GPS

Rysie i misie z GPS

źródło:http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,103085,12415713,Zwierzeta_pod_kolami__Czy_ktos_w_ogole_zwalnia__gdy.html

Znak ostrzegający przed rysiami (Fot. Agnieszka Sadowska / Agenc)

Technologie lokalizacyjne są coraz powszechniejsze, a paleta ich zastosowań coraz szersza. Bardzo interesujące są przypadki wykorzystania w sferach odległych od biznesu, nie związane z tradycyjnym liczeniem kosztów i podnoszeniem efektywności. Nadajniki GPS doskonale sprawdzają się w programach polskiego oddziału WWF, które mają za cel odbudowanie lub ochronę zagrożonych u nas gatunków.

Jednym z nich jest program odbudowy populacji rysi w mazurskich lasach. Rysie trafiają do nas z Estonii (gdzie jest ich dużo), są wyposażane w obroże telemetryczne GPS/GSM i wypuszczane na wolność w Puszczy Piskiej i Napiwodzko-Ramuckiej. Z danych pochodzących z GPS wiadomo gdzie się przemieszczają i co się z nimi dzieje.  Dowiedzieliśmy się, że potrafią świetnie pokonywać nie tylko przeszkody naturalne, ale i te powstałe w wyniku działalności ludzkiej. Samica „Wielka Sobota” trzykrotnie przepływała różne jeziora, a samiec „Widar” pokonał przejściem dla zwierząt drogę ekspresową nr 7, zawędrował do obwodu kaliningradzkiego, a ostatnio przesyłał sygnały z okolic Ełku. Niestety jeden z rysi padł, ale dzięki GPS można było ustalić miejsce zdarzenia i przeprowadzić badania. Przyczyną śmierci okazały się pasożyty układu pokarmowego. Monitoring służy też ochronie niedźwiedzi na południu Polski. Bieszczadzkie misie o imionach „Wołosaty” i „Magura” są pod czujną obserwacją, która ma dostarczyć cennych informacji o ich aktywności.

Takie zastosowania rozwiązań lokalizacyjnych pokazują jak bardzo są one przydatne i skuteczne dla ochrony pełnionej bez ograniczania swobody.  Warto o tym przypominać w kontekście opieki nad osobami starszymi, chorymi lub dziećmi przy pomocy lokalizatorów personalnych. Mogą one spełniać różne funkcje – raportować pozycję użytkownika lub łączyć podstawowe funkcje telefonu komórkowego i odbiornika GPS. Umożliwiają nawiązywanie i odbieranie połączeń telefonicznych oraz precyzyjne ustalenie pozycji obiektu i jej odwzorowanie na mapie cyfrowej. Ponadto – co najważniejsze – pełnią funkcję niezawodnego urządzenia alarmowego kierującego sygnał wezwania pomocy z podaniem dokładnej pozycji gdzie pomoc ma być skierowana. Są szczególnie przydatne w sytuacjach niecodziennych, w miejscach odludnych, z dala od „cywilizacji”, gdzie największym zagrożeniem jest brak kontaktu ze służbami ratunkowymi i trudne do określenia położenie osoby potrzebującej pomocy. Miejsca pobytu osoby używającej lokalizatorów można, oczywiście korzystając z indywidualnych kodów dostępu, obserwować przez Internet na mapie cyfrowej. Urządzenia, mimo zaawansowania technicznego, są bardzo proste w obsłudze. Są małe, ale mogą pomóc rozwiązać duże problemy!