Ile zabiera furgonetka?

Ile zabiera furgonetka?

 

Ponad 80 proc. furgonetek, których masa całkowita nie powinna przekraczać 3,5 tony, jest przeciążonych. Rekordowy ciężar takiego auta to aż 9 ton.

Takie wyniki są kontroli przeprowadzonych w woj. Kujawsko-pomorskim. Dane zostały zebrane w trakcie kontroli Inspekcji Transportu Drogowego i z odczytów wag preselekcyjnych, wbudowanych w nawierzchnię drogi.

Przeładowane auto stwarza duże zagrożenie dla bezpieczeństwa na drodze. Jeśli nie jest przystosowane konstrukcyjne do transportu tak ciężkich ładunków, to w czasie  manewrów przy większej prędkości może się zachować nieprzewidywalnie. Łatwo sobie wyobrazić, co może być dalej. Złapany na takim procederze kierowca karany jest wyłącznie mandatem, nie dostaje nawet punktów karnych.

Problem przeładowanych samochodów nie kończy się na bezpieczeństwie i karach dla schwytanych kierowców. Dochodzi do tego szybsze zużycie auta i awarie. Nadmierne ładunki mogą też świadczyć o nieuczciwych praktykach w firmach – towary mogą być przewożone poza oficjalnie rejestrowanym obiegiem. Sposobem na ograniczenie takich praktyk jest monitoring floty. Wśród danych objętych kontrolą w samochodach i trafiających do systemu zarządczego mogą znaleźć się te określające rzeczywisty nacisk na oś. Jeśli ta wartość jest zbyt duża, z pojazdu może być automatycznie wysłany alert do zarządcy floty o przekroczeniu parametrów pracy samochodu, a problem może być zażegnany bez narażania bezpieczeństwa na drodze, mandatów i ewentualnych awarii. Dobry, nowoczesny system monitoringu GPS pozwala firmom eliminować szkodliwe zjawiska z wielu sfer działalności flot. Przysparza wielu korzyści, a poniesione nakłady szybko się zwracają.