Hakerzy obrali nowy cel cyber ataków – samochody osobowe

Hakerzy obrali nowy cel cyber ataków – samochody osobowe

 

Zarządzanie samochodami „na odległość”, a więc zdalne ingerowanie w ich sposób funkcjonowania i styl jazdy, stało się rzeczywistością. Doczekaliśmy także czasów, kiedy to hakerzy coraz częściej decydują się na atakowanie komputerów pokładowych aut, głównie w celu uzyskania korzyści majątkowych. Jak wskazują analitycy IHS Automotive, 20% aut sprzedanych w 2015 roku na całym świecie (23 miliony pojazdów) posiadało dodatkową możliwość podłączenia elektroniki zewnętrznej, za pośrednictwem której cyberprzestępcy mogli wyłączyć hamulce samochodu. Do 2020 roku liczba tego typu aut wzrośnie do 150 milionów. Tym samym rodzi się nowa potrzeba klientów rynku motoryzacyjnego – wyposażanie pojazdów w odpowiednie zabezpieczenia przez cyberatakami.

Całą sytuację dodatkowo zaognia fakt, iż zarówno wśród firm, jak i konsumentów indywidualnych, znacznie rośnie popyt na samochody Premium, czyli te z aut, które są wyposażone w najnowocześniejsze technologie, wykorzystujące zaawansowaną elektronikę. To właśnie ona stanowi drogę dotarcia do komputera pokładowego samochodu. Szczególnie narażone na cyberataki są auta posiadające system autonomicznej jazdy – w tym przypadku zdalna kontrola hakera przyniesie najwięcej szkód.

Jak może wyglądać tego typu ingerencja i czym ona skutkuje? Odpowiedzi na te pytania udzieliła już w 2015 roku drużyna specjalistów bezpieczeństwa, która dokonała testowego włamania do systemu rozrywki pojazdu oraz jego panelu kontrolnego. Dzięki temu specjaliści dotarli do modułów hamulcowego i napędowego auta, finalnie zmniejszając jego prędkość, w trakcie jazdy na autostradzie.

Intencje hakerów podczas przejmowania kontroli nad samochodem mogą być różne, począwszy od zwyczajnej złośliwości, przez czerpanie różnego rodzaju korzyści majątkowych, aż po kradzież danych, skutkującą dezorganizacją funkcjonowania floty oraz fałszowaniem informacji, sieciowo przekazywanych ubezpieczycielom. Warto zatem czekać na, oby jak najszybsze, premiery systemów zabezpieczających pojazdy przed cyberprzestępcami.