GPS – jedna funkcja, wiele urządzeń

GPS – jedna funkcja, wiele urządzeń

Lokalizowanie GPS jest niezbędne dla pracowników wielu firm, którzy na co dzień pokonują wielokilometrowe trasy, dla zmotoryzowanych urlopowiczów i turystów, znajdujących się w nieznanym mieście oraz żeglarzy korzystających z wodnych atrakcji. Nie jest to typowa papierowa mapa, tylko urządzenie które zapewnia nieporównywalnie więcej możliwości. Dzięki szczegółowości, mapy wgrane do GPS pozwalają na dotarcie pod konkretny adres, do stacji benzynowych, turystycznych atrakcji, a nawet bankomatów. Wszystkie urządzenia GPS spełniają jedną funkcję, jednak dzielą się na kategorie, które przystosowane są do potrzeb użytkowników i okoliczności w jakich są używane. GPS dzielimy na:

  1. Przenośne urządzenia do nawigacji, które najczęściej wykorzystywane są w autach (mocowane na desce rozdzielczej lub do szyby samochodowej) oraz na jachtach i przez turystów. Taki rodzaj GPS określane są jako PNA czyli Presonal Navi-gation Asistent.
  2. Urządzenia, które są montowane w samochodach fabrycznie – kupowane są razem w autach, raczej luksusowych.
  3. Urządzenia typu PDA – czyli Personal Digital Asistent. Pod tą nazwą kryją się palmtopy z modułem GPS, które spełniają funkcję systemu nawigacyjnego po wgraniu do nich oprogramowania.

Ponadto funkcje GPS spełniają telefony komórkowe, jednak nie wszystkie modele się do tego nadają. Podstawowym kryterium jakie muszą spełniać to obsługa standardów transmisji danych GPRS/UMTS, żeby pobierać mapy z serwera dostawcy usług nawigacyjnych. Najczęściej takie oprogramowanie jest dostępne za darmo, jednak trzeba wykupić abonament na miesiąc lub rok na pobieranie takich map.