Prawo Jazdy – poprawka kursu

Prawo Jazdy – poprawka kursu

Trudno znaleźć zadowolonych z obecnego stanu rzeczy w obszarze „nauki jazdy”. Kursanci żalą się, że trudno sprostać wymaganiom egzaminacyjnym, a reszta społeczeństwa utyskuje na jakość szkolenia i sposób zachowania młodych kierowców na drogach. Nutę optymizmu do smutnej rzeczywistości wprowadzają wyniki doskonalenia techniki jazdy kierowców samochodów służbowych przy pomocy modułu ecodrivingu wbudowanego w naszą platformę lokalizacyjną Finder Online.

Takie szkolenia skupiają się na eliminowaniu złych i utrwalaniu właściwych nawyków służących bezpiecznemu i oszczędnemu użytkowaniu samochodu. Twórcy platformy z Finder S.A. pomyśleli też o rozszerzeniu grupy odbiorców o osoby zdobywające prawo jazdy i wspólnie z tygodnikiem Auto Świat opracowali nowatorski program szkolenia.  Wykorzystywana jest w nim specjalnie przygotowana aplikacja Finder Driver Assistant. Pozwala kompletować i analizować dane o przebiegu jazdy transmitowane z samochodów nauki jazdy przez elektroniczne moduły Findera.

 

Wszyscy kursanci w szkołach, które przystąpiły do programu, przed pierwszą jazdą otrzymują własną elektroniczną „pastylkę”, która – aktywowana z chwilą rozpoczęcia jazdy – sprawia, że dane pochodzące z auta są przypisywane do konkretnej osoby. Po zalogowaniu się do aplikacji kursant ma dostęp do zgromadzonych informacji. Na cyfrowej mapie może obejrzeć przejechaną trasę, sprawdzić dystans (jednej lekcji lub całego kursu), dowiedzieć się jakie rozwijał prędkości, ile czasu zajęły przestoje, jaki był stosunek czasu przestojów do czasu jazd itp.

 


Może porównać ile czasu poświęcono na manewry na placu, a ile na jazdy w ruchu ulicznym. Dowie się ile razy doszło do niezamierzonego zgaszenia silnika. Dodatkowo w aplikacji analizowane są zachowania na drodze – utrzymywanie odpowiedniej odległości od pojazdów poprzedzających, technika zmiany pasa ruchu, płynność jazdy. Rejestrowane są też ingerencje instruktora w czasie jazd. Po każdej lekcji kursant ma możliwość oceny instruktora, a instruktor ocenia swojego podopiecznego. Te subiektywne oceny, w połączeniu z parametrami analizowanymi przez system efekcie końcowym dają obraz całego kursu i profil przyszłego kierowcy. Dzięki aplikacji Finder Driver Assistant kursant może też w łatwy sposób planować kalendarz jazd korzystając z terminarza on-line. Pokazuje on „grafik zajęć” instruktora, umożliwia łatwe zestawianie jazd w dogodnych dla obu stron porach i automatycznie przypomina o zajęciach za pomocą SMS.

 

Aplikacja jest przyjazna użytkownikom i prosta w obsłudze. W każdej chwili i w każdym miejscu, kursant ma możliwość podglądu swoich dotychczasowych osiągnięć. Precyzyjne rejestrowanie procesu szkolenia dobrze wpłynie na zaangażowanie instruktorów. Sprawi, że czas przeznaczony na naukę będzie jej rzeczywiście poświęcany i nie zostaną pominięte żadne elementy kompleksowego szkolenia. A rzetelne nauczanie w dobrej szkole daje lepsze i pewniejsze efekty.

 

Na początek aplikacja Finder Driver Assistant została udostępniona kursantom i instruktorom w trzech szkołach nauki jazdy: w Warszawie, Legionowie i Toruniu. Pilotażowy program ze wsparciem nowoczesnych technologii w ramach Akademii Auto Świata (akademia.autoswiat.pl) będzie trwał rok.