Elektryka przyszłością motoryazcji

Elektryka przyszłością motoryazcji

W ostatnich czasach zauważa się znaczny wzrost sprzedaży aut napędzanych elektryką oraz wyposażonych w innowacyjne technologie, które kilkanaście lat temu swobodnie można było określić mianem „technologie przyszłości”. Systemy autonomicznej jazdy oraz ich zmodernizowane wersje, z roku na rok coraz bardziej „usamodzielniające” samochody, to już niezwykle głośny i popularny trend. Tendencję tą można zauważyć również wśród polskich kierowców oraz właścicieli flot pojazdów służbowych, coraz częściej decydujących się na „przesiadkę” do aut hybrydowych. Owo spostrzeżenie potwierdza również otwarcie pierwszego w naszym kraju punktu z tzw. superchargerami. Czy diesele, benzyniaki i auta na gaz to już przeżytek?

Krzysztof Tchórzewski, minister energii zapowiedział już, że w 2026 roku w Polsce zarejestrowanych będzie milion samochodów z napędem hybrydowym, co i tak pozostawia nasz kraj daleko w tyle w rankingu użytkowania tego typu aut. Według statystyk bowiem, co czwarty Norweg porusza się po drogach pojazdem elektrycznym, który zakupił w jednym z rodzimych salonów samochodowych. Zamiłowanie do ekologicznych hybryd to również cecha Amerykanów. Koncerny motoryzacyjne starają się zatem sprostać rosnącym oczekiwaniom klientów, szukając innowacji w wykorzystywaniu napędów hybrydowych, czego owocem jest między innymi elektryczna ciężarówka, na co dzień rozwożąca towar w Monachium.

Polska także zaczyna ulegać hybrydowej rewolucji. Tesla Motors zapowiada bowiem uruchomienie jeszcze w tym roku aż siedmiu punktów ładowania samochodów elektrycznych. Pierwszy punkt z superchargerami powstał w miejscowości Kostomłoty, 30 km na zachód od Wrocławia. Auta ładować można na stacji Orlen, tuż przy autostradzie A4, gdzie na kierowców hybryd czekają cztery ładowarki.