Dlaczego rozwiązania telematyczne do zarządzania flotą zyskały taką popularność?

Dlaczego rozwiązania telematyczne do zarządzania flotą zyskały taką popularność?

Pierwsze rozwiązania z telematyki pojawiły się już dobre kilkadziesiąt lat temu, jednak dopiero od niedawna ich popularność ogromnie zaczęła rosnąć. Wpływ na to ma kilka czynników, między innymi powszechny dostęp do systemów GPS i GSM, które pozwalają na precyzyjne określenie pozycji pojazdu i transmisję tych informacji do bazy. Na pewno dużą rolę odegrał też postęp technologiczny, jaki ma miejsce w ostatnim czasie, ale też liczne zalety, którymi rozwiązania telematyczne mogą się pochwalić.

Lepsze zarządzanie flotą pojazdów

Rozwiązania telematyczne oferują liczne funkcjonalności, dzięki którym można poprawić zarządzanie flotą firmowych samochodów. Mogą być one stosowane zarówno przez duże przedsiębiorstwa transportowe, jak również niewielkie firmy posiadające jedynie kilka pojazdów. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań tego typu na rynku jest system do obsługi floty WEBFLEET firmy TomTom, który dzięki swoim możliwościom jest używany przez tysiące zadowolonych klientów. Pozwala on między innymi na optymalizację tras przejazdów, z uwzględnieniem punktów pośrednich oraz różnego rodzaju ograniczeń w ruchu drogowym. Dodatkowo dzięki informacjom o położeniu poszczególnych samochodów oraz możliwościach załóg dyspozytorzy mogą ze znacznie większą precyzją zarządzać przejazdami i pracą kierowców.

Oszczędności na paliwie i serwisie

Kolejną korzyścią płynącą z używania systemów telematycznych do zarządzania flotą są oszczędności wydatków związanych z paliwem i eksploatacją samochodów. Wobec takiego argumentu żaden właściciel firmy nie przejdzie obojętnie, a jak się okazuje, często taka inwestycja zwraca się już po kilku miesiącach od uruchomienia. Nowoczesne rozwiązania telematyczne, takie jaki wspominany już system WEBFLEET, mogą znacząco wpłynąć na ograniczenie spalania. Jest to możliwe dzięki optymalizowaniu tras przejazdów, ale też wspomaganiu kierowców w ekonomicznej, spokojnej jeździe. Taka jazda pomaga też utrzymywać pojazdy w odpowiednim stanie technicznym, co z kolei ma przełożenie na wydatki związane z nieplanowanymi awariami i usterkami.