Czy instalacje LPG są bezpieczne?

Czy instalacje LPG są bezpieczne?

Kierowcy zakładają w autach instalacje LPG aby w dłuższej perspektywie zaoszczędzić pieniądze. Trzeba zwrócić uwagę na dobrej jakości osprzęt gazowy, który nie będzie powodował problemów. O tym, czy taka inwestycja się opłaca decyduje to ile samochód pali i ile jeździ. Butle do których tankowany jest gaz w samochodzie są dużo mocniejsze niż zbiorniki na benzynę.

Ponadto podczas nawet bardzo mocnych zderzeń butla wypada z auta nienaruszona. Dodatkowo butle wyposażone są w zawory, które uniemożliwiają wyciek gazu nawet, gdy przy pracującym silniku przewody transportujące gaz w stanie ciekłym ulegną uszkodzeniu. Polskie przepisy bezpieczeństwa są duża bardziej restrykcyjne, niż te obowiązujące w innych europejskich krajach. Oprócz standardowego badania butli, które wynika z regulaminu ECE 67 R 01 wykonywanego przez producenta, dodatkowe badanie są przeprowadzane przez Transportowy Dozór Techniczny. Urzędnik po dokonaniu szczegółowej kontroli, wydaje dopuszczenie do eksploatacji  na 10 lat. Po upływie tego czasu niezbędne jest badanie techniczne, które jeżeli przebiegnie pomyślnie, zezwala na kolejnych 5 lat eksploatacji. Ma to stanowić o bezpieczeństwie poruszania się po jezdni.

Najczęściej butle są wymieniane po upływie przepisowych 10 lat i przeważnie wszystkie stare samochody poruszające się po polskich drogach mają nowe zbiorniki LPG. Przeprowadzone zostały badania wykazujące przestrzelenie zbiornika napełnionego gazem. Jeżeli pocisk był w stanie przebić ściankę butli, to na skutek mocnego oszronienia powstał czopowany otwór, który praktycznie zupełnie zatrzymywał wyciek gazu. W przypadku pożaru samochodu uruchamia się zawór bezpieczeństwa, który otwiera się podczas wzrastającej temperatury i wypuszcza część gazu do ustabilizowania ciśnienia, następnie zamyka się i hamuje wyciek. Zatem ryzyko eksplozji butli napełnionej gazem jest znacznie mniejsze niż zbiornika z tradycyjnym paliwem.