„Czarne skrzynki” w samochodach

„Czarne skrzynki” w samochodach

Czarna skrzynka

Źróło: http://queaprendemoshoy.com/que-es-y-como-funciona-la-caja-negra-de-un-avion/black-box/

Amerykańska Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Transportu proponuje, aby od września 2014 roku każdy nowy samochód w USA miał zainstalowaną „czarną skrzynkę”. Urządzenia miałyby nagrywać różne dane, takie jak prędkość, przeciążenia, liczbę pasażerów i lokalizację.

Przygotowywany jest projekt stosownej ustawy, która ma trafić pod obrady Kongresu.

Samochodowe „czarne skrzynki” nie są urządzeniami nieznanymi na rynku. Obecnie niektórzy kierowcy montują je sobie dobrowolnie, lub czynią to firmy w samochodach służbowych. Rewolucją byłoby jednak obligatoryjne umieszczanie ich każdym pojeździe.

Urządzenia mają umożliwiać późniejszy odczyt parametrów pojazdu zarejestrowanych przed wypadkiem, aby móc wiarygodnie odtworzyć jego przebieg, ustalić przyczyny oraz przeanalizować działanie zabezpieczeń samochodu. Rozważany jest również automatyczny system powiadamiania o wypadku, dzięki czemu służby ratunkowe uzyskiwałyby podstawowe informacje na temat rozmiaru zdarzenia i mogły, jeszcze przed dotarciem na jego miejsce, lepiej się do niego przygotować.

„Czarne skrzynki” mają się aktywować pod wpływem nadzwyczajnych sytuacji, takich jak gwałtowne hamowanie lub przyśpieszanie, ostre zakręcanie, które mogą poprzedzać wypadek.

Pomysł instalowania rejestratorów we wszystkich samochodach ma jednak swoich przeciwników. Najwięcej obaw rodzi możliwość wykorzystania danych zgromadzonych przez „czarne skrzynki” do celów komercyjnych. Dlatego, ustalenia wymaga, kto odpowiada za dane pochodzące z pojazdów. Nie wiadomo też, jak długo urządzenia powinny te informacje przechowywać i czy kierowca będzie miał prawo „skrzynkę” wyłączyć.