Bezpieczeństwo flot samochodowych

Bezpieczeństwo flot samochodowych

W 2016 roku w Polsce w wypadkach samochodowych śmierć poniosło ponad 3 tysiące osób, a ponad 40 tysięcy zostało rannych. Jeżeli zestawimy to z faktem, że ponad 65 procent pojazdów w naszym kraju to samochody służbowe, to okazuje się, że kwestie bezpieczeństwa stanowią jeden z najpoważniejszych problemów dla firm posiadających floty samochodowe.

Badania przeprowadzone w Europie przez TomTom Telematics kierowcy prowadzą mniej bezpiecznie, kiedy poruszają się samochodami służbowymi. Ankietowani jako podstawowy powód zbyt szybkiej jazdy wskazywali presję związaną z pracą. Wszystko to powoduje, że prowadzenie polityki zwiększającej poziom bezpieczeństwa kierowców nie jest już tylko modą, a stało się krytycznym elementem funkcjonowania firm.

System telematyczny kluczowym elementem polityki bezpieczeństwa

Dla każdej firmy wypadek z udziałem pojazdu służbowego jest dużym kosztem. W szczególnych przypadkach może on zagrozić dalszemu funkcjonowaniu przedsiębiorstwa.

Dlatego menedżerowie odpowiedzialni za zarządzanie flotami tak dużą wagę przykładają do wdrażania polityk bezpieczeństwa. Kluczowym elementem takiej polityki jest system telematyczny umożliwiający zbieranie danych o stylu jazdy kierowców. Pozwala on na tworzenie profili poszczególnych użytkowników pojazdów służbowych. Ich analiza umożliwia na przykad identyfikację potrzeb szkoleniowych lub szybkie reagowanie na powtarzające się niebezpieczne zachowania. Dane zapewniane przez system telematyczny umożliwiają również wdrożenie efektywnych systemów nagradzania kierowców jeżdżących bezpiecznie.