Bez GPS w trasę – czy to jeszcze możliwe?

Bez GPS w trasę – czy to jeszcze możliwe?

Korzystanie z urządzeń GPS chyba nikogo już dziś specjalnie nie dziwi i nie zaskakuje tak, jak jeszcze kilka lat temu. Długa podróż, objazdy, korki i remonty dróg to koszmar każdego kierowcy wybierającego się w dłuższą trasę. Aby tego uniknąć warto mieć dobrą nawigację i uaktualnioną mapę, co znacznie ułatwi drogę. Czy potrafili byśmy się jeszcze bez tego obejść?

Dzięki nawigacji satelitarnej można wyznaczać trasy przejazdu z uwzględnieniem zakazu wjazdu i kierunkowości ulic. Fakt – mapy papierowe nam tego nie pokazywały. Korzystając z uaktualnionych map można mieć pewność, że dotarcie do celu podróży zajmie mało czasu i pochłonie możliwie najmniej czasu. Urządzenia GPS mogą monitorować i analizować styl jazdy i zużycie paliwa, co ma wymierne korzyści dla portfela kierowcy. Jeszcze parę lat temu byłoby to bardzo trudne do osiągnięcia.

Zmiana nawyków kierowania pojazdem, to zmniejszanie zużycia paliwa. Podróż przy wsparciu nadajnika GPS przebiega bez zbędnych niespodzianek i daje możliwość porównania różnych wariantów tras – od najkrótszej do najszybszej. To także na bieżąco wyświetlane informacje na temat dozwolonej prędkości i innych ograniczeń. Bezcenną, a raczej cenną dla portfela kierowcy funkcją jest również informacja o radarach i pomiarach prędkości. Zwykła mapa papierowa i jazda „na znaki” zdecydowanie nie była w tej kwestii pomocna.

Czy możliwe jest podróżowanie bez GPS? Z pewnością. Tak, jak możliwa jest jazda bez wspomagania kierownicy, klimatyzacji i elektrycznych szyb. Sęk w tym, że szybko przyzwyczajamy się do dobrego, co nie jest wadą – bo przecież postęp technologiczny właśnie temu służy.