5 porad odnośnie jazdy w deszczu

5 porad odnośnie jazdy w deszczu

Zbliżająca się jesień to zwiększone opady deszczu i szybko zapadający zmrok. Znacząco wpływa to na komfort i bezpieczeństwo jazdy – zwłaszcza, jeśli jest to nasze codzienne zajęcie zarobkowe. W czasie deszczu drastycznie wzrasta liczba wypadków, a pierwsza godzina od rozpoczęcia opadów jest najniebezpieczniejsza, dlatego poniżej zebraliśmy dla przypomnienia pięć zasad dotyczących tego, na co trzeba szczególnie zwrócić uwagę podczas jazdy w deszczu.

  1. Nadmierna prędkość. Krople deszczu rozmazują obraz, wydłuża to czas reakcji niemalże o połowę! Zdejmij nogę z gazu i z większą pokorą traktuj trudne warunki pogodowe.
  2. Stare wycieraczki. Muszą być regularnie wymieniane, gdyż ich gumowe pióra mają olbrzymie znaczenie w trakcie deszczu. Jeżeli opady są bardzo intensywne to widoczność drastycznie spada, więc kierowca widzi drogę na odległość kilku lub kilkunastu metrów.
  3. Gwałtowne hamowanie i ruchy kierownicą. Podczas dużych opadów opony niekiedy zwyczajnie nie nadążają za odprowadzaniem wody, jest uczucie luzu w kierownicy, a gwałtowne hamowanie pogłębia nadsterowność. W przypadku utraty przyczepności – zmniejsz prędkość i wyprostuj tor jazdy. Unikaj hamowania w poślizgu.
  4. Parujące szyby. Duża wilgotność powietrza powoduje osadzanie się pary na gładkich powierzchniach. Włącz nawiew ciepłego powietrza co pozwoli je osuszyć i oczyścić. Klimatyzacja włączona na chwilę da podobny efekt, gdyż dostarcza niemalże całkowicie suche powietrze.
  5. Nawierzchnia. Nieustannie obserwuj drogę, bo podczas złej pogody i słabej widoczności nie masz pewności, że kałuża do której się zbliżasz to mała „plama” czy wielka wyrwa w jezdni.

Jeżeli jesteś początkującym kierowcą, warto, żebyś wcześniej potrenował wyjście z poślizgu w kontrolowanych warunkach. Takie możliwości dają rozmaite szkoły jazdy, tory wyścigowe i place manewrowe. Możliwość sprawdzenia swoich reakcji „na sucho” być może nie przygotuje Cię do każdej sytuacji, ale da ogólny pogląd na to, co może Cię spotkać podczas jesiennego deszczu. Bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów to sprawa priorytetowa.