1 listopada, bezpieczeństwo ponad wszystko

1 listopada, bezpieczeństwo ponad wszystko

 

„Święto zmarłych” czy „wszystkich świętych”? Nie ważne jak nazwiemy pierwsze dni listopada, ważne jak w tych dniach zachowują się wszyscy mieszkańcy naszego kraju. Polacy masowo odwiedzają groby. Jak mało które święta, właśnie te powodują że migrujemy, przemieszczamy się po całej Polsce odwiedzając groby naszych bliskich.

Niejednokrotnie czeka nas bardzo długa i wieloetapowa podróż. Wzmożony ruch widać nie tylko na kolei, ale przede wszystkim na drogach. Duże miasta, takie jak Warszawa, Poznań, Wrocław, Trójmiasto wprowadzają komunikację zastępczą, namawiają kierowców by przesiedli się do komunikacji miejskiej, która zazwyczaj jest w tych dniach lepiej zorganizowana i dojeżdża tam gdzie samochodem się nie dojedzie. Dodatkowo znika wtedy problem parkowania.

Niestety połączenia między miastami pozostaną bez zmian. Oczywiście Policja będzie prowadzić wzmożone działania pod nazwą „akcja znicz”. Akcja ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa, prowadzone są dodatkowe kontrole trzeźwości i prędkości, policjanci kierują ruchem, słowem jest ich dużo więcej na drogach i starają się w te dni zapewnić, nam uczestnikom ruchu, maksimum bezpieczeństwa.

Jednak te dni nie sprzyjają bezpieczeństwu na drodze. Składa się na to kilka czynników. Po pierwsze jest wtedy dużo większy ruch, a na drogi wyjeżdżają kierowcy, którzy często mają bardzo małe doświadczenie w prowadzeniu samochodu. Drugi powód to ogólny nastrój święta, melancholia, zamyślenie i wspominanie zmarłych nie pomaga w utrzymaniu koncentracji na drodze. Nie oszczędza nas również jesienna pogoda. Częste deszcze, mokre liście na drodze a niejednokrotnie przymrozki lub opady śniegu, nie poprawiają naszego bezpieczeństwa. Na domiar złego przeszliśmy już na zimowy czas, więc dzień jest znacznie krótszy, przez co jazda, bardzo często, odbywa się po zmroku.

Policja robi co może, ale od lat statystyki z tych kilku dni są druzgocące. Według danych dostarczanych przez policję (dane z lat 1993 – 2012), w ostatnich dniach października i na początku listopada dochodzi średnio do 344 wypadków, w których ginie średnio 39 osób oraz 433 osoby są ranne. I niestety na przestrzeni lat nie widać specjalnej poprawy.

Bezpieczeństwo na drodze zależy przede wszystkim od nas samych. Warto, więc pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  1. Wsiadaj „za kółko” wypoczęty/a. Zaplanuj podróż tak, aby co dwie godziny robić przerwę, zaczerpnąć świeżego powietrza i „rozprostować kości”.
  2. Przed wyruszeniem w podróż upewnij się, że samochód jest w pełni sprawny. Sprawdź poziom płynów eksploatacyjnych oraz ciśnienie w oponach.
  3.  Dostosuj prędkość nie tylko do znaków, ale i warunków panujących na drodze. Pamiętaj – to, że wolno jechać 100 km/h nie oznacza, że tyle masz jechać.
  4. Pamiętaj o światłach – sprawdź je przed trasą a w trakcie drogi regularnie czyść.
  5. Staraj się przewidywać sytuację na drodze, pozwoli to w porę i płynnie reagować, a dodatkowo zaoszczędzisz paliwo.
  6. NIGDY! Nie wsiadaj za kierownicę po alkoholu. Jeśli jesteś pasażerem/ką nie pozwól, aby ktoś po spożyciu alkoholu prowadził samochód!
  7. Nie śpiesz się, nic nie jest tak ważne jak bezpieczeństwo twoje i twoich bliskich.
  8. Nie jedź „na pamięć”. Właśnie w te dni często jest zmieniona organizacja ruchu, ulice stają się jednokierunkowe, jest wiele objazdów. Pamiętaj aby czytać znaki.
  9. Szanuj innych kierujących, oni też chcą bezpiecznie podróżować.

 

Mamy nadzieję, że tych kilka cennych rad pomoże wam sprawnie i bez większych perturbacji dotrzeć do celu. Szerokiej i bezpiecznej drogi.