Jeździsz i rozmawiasz przez telefon?

Jeździsz i rozmawiasz przez telefon?

Okazuje się, że kiedy rozmawiasz podczas jazdy masz o 30 proc. wolniejszy czas reakcji nawet od kierowców będących pod wpływem alkoholu (0,8 promila).

Z badań wynika, że rozmowa przez telefon komórkowy bardzo utrudnia prowadzenie auta. Kierowca skupia się wówczas na rozmowie telefonicznej, a nie na warunkach drogowych. Psychologowie nazywają to zjawisko „ślepotą z nieuwagi”. Zajęci rozmową pomijamy niektóre informacje: znaki drogowe, sygnalizację, inne auta, pieszych, rowerzystów, motocyklistów. Spowolniony jest czas reakcji i utrudnione wykonywanie wszystkich manewrów.

Rozmowa przez telefon, gdy trzeba rozmówcy wysłuchać i odpowiedzieć, jest też dużo bardziej wymagająca poznawczo niż np. słuchanie radia. Zajmuje kierowcę w zdecydowanie większym stopniu niż rozmowa z pasażerem. Badania były prowadzone aby sprawdzić, czy korzystanie z telefonu przez kierowcę jest tak samo poważnym problemem jak jazda pod wpływem alkoholu. Okazało się, że kierowcy rozmawiający przez telefon podczas prowadzenia auta mają nawet o 30 proc. wolniejszy czas reakcji – co skutkuje m.in. wydłużoną drogą hamowania – niż kierowcy będący pod wpływem alkoholu (0,8 promila). Jeszcze bardziej niebezpieczne jest czytanie i pisanie SMS. Co gorsza, badania wykazały, że zestaw głośnomówiący sytuację poprawia tylko w niewielkim stopniu – to przede wszystkim rozmowa a nie trzymanie telefonu w ręce odwraca uwagę kierowcy od tego, co dzieje się na drodze.

Przez analogię można założyć, że podobnie jest z używaniem CB. W badaniach okazało się, że czas reakcji kierowcy rozmawiającego przez telefon komórkowy w samochodzie – z zestawem lub bez – jest prawie o połowę dłuższy, a ryzyko wypadku cztery razy większe niż kierowcy, który tylko prowadzi samochód.

One Comment

  • PCO

    Co ważne, jeśli dojedzie do wypadku, to okoliczność rozmowy przez telefon może zostać uznana za przyczynienie. Wtedy odszkodowanie powypadkowe będzie niższe.

Post A Comment

*